Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Uluslararası Projeler Destek Birimi

Çin Hükûmeti Bursu

.

Çin Hükûmeti tarafından 13 Adet Lisans, Yüksek Lisans, Doktora, Akademisyenlik ve Kıdemli Akademisyenlik Bursu ve 2 Adet Asya Bursu verilecektir.
 

ÖZEL ŞARTLAR:

1- Adaylar, Çince veya İngilizce dillerinden birini iyi derecede bilmelidir.

2- Adayların:

*Lisans programı için lise mezunu ve 25 yaş altında,

*Yüksek lisans programı için lisans mezunu ve 35 yaş altında,

*Doktora programı için yüksek lisans mezunu ve 40 yaş altında,

*Genel akademisyen programı için en az ön lisans (en az 2 yıllık lisans eğitimi almış olmak) mezunu ve 45 yaş altında,

*Kıdemli akademisyen programı için yüksek lisans mezunu veya doçent (veya daha yukarı) ve 50 yaş altında olmaları gerekmektedir.

3- Asya Bursu akademisyen ve kıdemli akademisyenlere verilmektedir.

Uluslararası seyahat masrafları adayların kendilerine aittir.

Adayların öncelikle www.campuschina.org veya www.csc.edu.cn/studyinchina/   adresindeki “Chinese Government Scholarship-Bilateral Program” ve “Introduction to Chinese Government Scholarships” başlığı altında yer alan açıklama ve şartları okumaları gerekmektedir.

Adayların www.campuschina.org veya www.csc.edu.cn/studyinchina/   adresindeki başvuru formunu 04.04.2017 tarihine kadar doldurarak online başvuru yapmaları zorunludur. (Sayfayı açabilmek için internet tarayıcınızın Firefox veya Internet Explorer 11.0 olması gerekmektedir.)

Adaylar başvurabilecekleri üniversitelere http://www.csc.edu.cn/laihua adresinden ulaşabileceklerdir.

Başvuruyu “Application Online for International Students” linkinden aşamaları takip ederek yapabilirsiniz. Yukarıdaki adresten ulaşacağınız başvuru formundaki Agency Number: 7921’dir. Çin üniversitelerine ve bölümlerine yine yukarıda verilen linklerden ulaşılabilir.

Lisans kazanan öğrencilerin bir yıl Çince ya da İngilizce hazırlık okumaları gerekmektedir. Hazırlık eğitimi hakkında www.campuschina.org adresinde “Introduction to Chinese Government Scholarships” başlığı altında detaylı açıklamalar mevcuttur.

Adayların, www.csc.edu.cn/studyinchina adresinden ulaşacakları fizik muayene formu ile check-up yaptırmaları gerekmektedir. Ancak sonuç 6 ay geçerlidir, uygun zaman seçilmelidir. Ayrıca, formun fotokopisi diğer belgelerle birlikte ilgili makamlara gönderilecek olup aslı kişinin kendisinde bulunmalıdır. 

İngilizce çağrı metni için tıklayınız.

Mülakatı gelen adayların aşağıda istenen belgeleri İngilizce veya Çince hazırlayıp noter onaylı olması gerekenleri onaylatması gerekmektedir.

 

Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

Başvuru için:  http://basvurular.meb.gov.tr/bsv2_4/disiliskiler_yabbursbsv/default.aspx