Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Uluslararası Projeler Destek Birimi

ERC 2017 Advanced Grant Çağrısı 

.

ERC Advanced Grant 2017 Çağrısı 567 milyon €’luk bir bütçe ile yayımlandı. Çağrı kapsamında 245 araştırmacının desteklenmesi hedefleniyor.

Çağrının son başvuru tarihi 31 Ağustos 2017.

Son 10 yıl içerisinde dünya çapında ileri düzey araştırmalara imza atmış, araştırma ekibine sahip ve bilim camiasında lider pozisyonunda olan bilim insanları bu çağrıya başvurabiliyor. Sosyal bilimler dâhil tüm araştırma konularından başvurular alınmakta. Araştırma projesi ve başvuru yapan araştırmacının kariyeri, bilimsel mükemmeliyete göre değerlendiriliyor. 

Projelerin süresi maksimum 5 yıl olup, proje başına öngörülen bütçe 2.5 Milyon Avro’ya kadar çıkmakta. Bazı özel durumlarda (Avrupa Araştırma Alanı dışından Avrupa’ya/Türkiye’ye gelmek, büyük ekipman alımı, büyük araştırma altyapılarına erişim) bu miktar 3.5 Milyon Avro’ya kadar çıkabiliyor.

2017 Çalışma Programı’nda belirtilen yeniden başvurma kurallarına göre, ERC-2016 kodlu çağrılarda ilk aşamada B veya C notu alan araştırmacılar ve ERC-2015 kodlu çağrılarda ilk aşamada C puan almış araştırmacılar ERC-2017-AdG çağrısına başvuru yapamazlar.

ERC’nin ilgili resmî sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’nin ERC çağrılarındaki henüz açığa çıkmamış potansiyelini artırmak amacıyla TÜBİTAK tarafından oluşturulan H2020 Destek ve Ödül Programı’ndan aşağıdaki konularda destek almak mümkündür.

ERC Baş Araştırmacı Geliştirme Programı: Proje yazma ve sunma eğitimi, proje ön değerlendirme desteği, seyahat desteğini içerir.
Eşik Üstü Ödülü: Alınan puana göre 12.000 Avro’ya kadar ödül verilmekte.
Başarı Ödülü: Proje türüne ve bütçesine göre 350.000 Avro’ya kadar ödül verilmekte.

Çağrı başvuru sayfası: Link

Daha detaylı bilgi için tıklayınız.