Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Uluslararası Projeler Destek Birimi

İtalyan Hükümet Bursları

.

İtalyan Hükümeti tarafından Yüksek Lisans, Doktora, Araştırma, Dil, Sanat-Müzik ve Dans alanlarında toplam 72 aylık burs verilecektir.

ÖZEL ŞARTLAR:
 

  1. Burs; eğitim masrafı ve aylık 900,00 Euro burs ücreti içermektedir. Burs uçak masraflarını karşılamamaktadır. Toplamda 72 ay olan burs adaylara maksimum 6 ay olarak verilmesi planlanmaktadır. Söz konusu burslara aday olmadan önce İngilizce veya İtalyanca duyurunun dikkatlice okunması ve olası ek bilgi ve sorular için Ankara İtalya Büyükelçiliği (Tel: 0312/457 42 00- Ankara.culturale@esteri.it) ile irtibata geçilmesi gerekmektedir.
  2. Başvurulacak kurumların listesi Eğitim, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı (EÜAB) web sayfasında yer almaktadır: http://www.istruzione.it/web/universita/home.
  3. Başvuru Kılavuzu linki : http://www.esteri.it/mae/it/ministero/servizi/stranieri/opportunita/borsestudio_stranieri.html
  4. Başvuracak adayların seçtikleri Üniversite tarafından şart koşulan akademik yeterlilikleri sağlamaları gerekmektedir.
  5. 18 ve 36 yaş arasındaki adaylar başvurularını çağrıda belirtilen sürenin sonuna kadar gerçekleştirebilirler. Herhangi bir doktora programına başlamak üzere başvuruda bulunan adayların başvuru süresinin bitişi itibariyle en fazla 33 yaşında olmaları gerekmektedir. Başvuru süresinin bitişi itibariyle 18 ve 45 yaş arasında olan adaylar İtalyan dili öğretmenlerine yönelik eğitim ve takviye kurslarına başvurabilirler.
  6. Adaylar, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programına (CEFR) göre en az B2 düzeyinde İtalyan dili bilgisi ve yeterliliğine sahip olduklarını gösteren bir sertifika ibraz etmek zorundadır:


(https://www.linguaitaliana.esteri.it/data/lingua/corsi/pdf/tabella_certificazioni.pdf)

Derslerin tamamen İngilizce okutulduğu üniversite programlarına kayıtlarda İtalyan dili bilgisi şartı aranmamaktadır.

Yalnızca İtalyan dili ve kültürü programlarına başvuracak adayların Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programına (CEFR) göre en az A2 düzeyinde İtalyan dili bilgisi ve yeterliliğine sahip olduklarını gösteren bir sertifika ibraz etmeleri gerekmektedir:

(https://www.linguaitaliana.esteri.it/data/lingua/corsi/pdf/tabella_certificazioni.pdf).

 HER İKİ BAKANLIĞA DA BAŞVURU YAPILMASI ZORUNLUDUR. AKSİ DURUMDA ADAYLIK GEÇERLİ SAYILMAYACAKTIR.

Son Başvuru Tarihi: 10 Mayıs 2017 / Saat: 24.00 (Online başvurunun yapıldığı sitenin bağlı olduğu ülkenin yerel saat ile 00.00)

İtalyanca duyuru için tıklayınız...

İngilizce duyuru için tıklayınız...

Daha detaylı bilgi için tıklayınız.